Wczoraj, 24.02.2014 r. ArcelorMittal Poland oficjalnie otworzył linię produkcyjną długich szyn. Jest trzecim zakładem na świecie mogącym produkować szyny kolejowe o długości 120 m. To czterokrotnie więcej niż mierzą szyny produkowane dotąd w hucie. Przygotowanie tej inwestycji kosztowało 140 mln zł. -Jest szansa, że szyny znajdą zastosowanie nie tylko w procesie modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej, ale staną się globalnym produktem eksportowym – podkreślił Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Długie szynywykorzystuje się szczególnie w budowie infrastruktury dla kolei dużych prędkości. Huta w Dąbrowie Górniczej długo przygotowywała się do tej produkcji. Pomysł pojawił się 12 lat temu, jeszcze w Hucie Katowice.

– Produkcja długiej szyny jest dla nas projektem o dużym znaczeniu strategicznym, szczególnie w kontekście planów związanych z inwestycjami kolejowymi w wielu państwach, w tym w Polsce. Cieszymy się, że otwarcie instalacji ma miejsce na kilka dni przed 5 marca, kiedy to obchodzić będziemy 10. rocznicę naszej obecności w Polsce. W ciągu tej dekady zainwestowaliśmy ponad 5 mld złotych w modernizację naszych polskich zakładów – powiedział Manfred Van Vlierberghe, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – ArcelorMittal Europe zostało wybrane przez Deutsche Bahn jako dostawca 129 tys. ton szyn w roku 2014. Zostaną wyprodukowane w Dąbrowie Górniczej i Gijon w Hiszpanii -podkreslił.

W uroczystości wziął udział Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, akcentując że w dobie reindustralizacji Europy  jest to przemysł, który można rozwijać i modernizować.

Zakończona w grudniu modernizacja była największą w historii dąbrowskiej walcowni. Roboty budowlane trwały pięć miesięcy, a prace przy instalacjach mechanicznych i elektrycznych kolejne dwa miesiące. W trakcie prac położono 115 km kabli i zamontowano na linii 793 nowe silniki oraz 1300 sensorów kontrolujących proces.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. Zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

 

Źródło: www.wnp.pl, www. poland.arcelormittal.com