SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Od 24 do 27 września sosnowiecki Oddział ZUS przygotował cykl szkoleń dla przedsiębiorców. Będzie można uzyskać informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa pracy. To prawdziwe święto biznesu. Warto przyjść i skorzystać, ponieważ wszystkie wykłady i seminaria...

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach

Od 10 do 13 września w Katowicach odbędą się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Rolą targów jest promowanie maszyn i urządzeń, myśli technicznej i nowych technologii dla przemysłu energetycznego, w tym górniczego. Organizatorzy...

Zostań Laureatem IV Edycji Konkursu o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego

Konkurs o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego to przedsięwzięcie skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają siedzibę lub prowadzą działalność na terenie Dąbrowy Górniczej, wdrożyły w ciągu ostatnich 3 lat innowacje, a przy tym...

Biznes Chillout vol. 10

Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców z terenu Dąbrowy Górniczej, Zagłębia i Śląska na kolejny Biznes Chillout - spotkanie networkingowe, na którym będzie można nawiązać wiele wartościowych relacji. Celem chilloutów jest integracja lokalnej społeczności...

Konkurs Model Biznesowy dla Dąbrowy

W Dąbrowie Górniczej rusza kolejny atrakcyjny konkurs mający na celu aktywizację i pielęgnowanie przedsiębiorczości wśród mieszkańców. Konkurs adresowany jest do osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz takich, które nie prowadziły działalności w okresie 36...
ZAINWESTOWALI W DĄBROWIE
MULTIMEDIA
PRZYDATNE LINKI

Organizacje wspierające przedsiębiorczość

Na terenie miasta zarejestrowanych jest ponad 270 organizacji i stowarzyszeń. Wśród nich 86 zgłosiło dane do bazy organizacji pozarządowych, prowadzonej przez Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej. W mieście działa Forum Organizacji Pozarządowych. Największą organizacją przedsiębiorców jest Zagłębiowska Izba Gospodarcza, zrzeszająca kilkudziesięciu przedsiębiorców.

Do najważniejszych instytucji o zasięgu regionalnym należą: Regionalna Izba Gospodarcza, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Śląska Izba Rolnicza, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego (GARR) – pełniąca funkcję regionalnej instytucji finansującej, Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw (GAPP) oraz Fundusz Górnośląski. Ponadto w regionie prowadzą działalność fundusze pożyczkowe, poręczeniowe i venture capital. Działania innowacyjne w regionie wspiera Regionalne Centrum Informacji i Transferu Technologii.

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości

Wsparcie Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości dla mieszkańców i przedsiębiorców z tereny Dąbrowy Górniczej jest bezpłatne. Jest to miejsce aktywnie wspierające osoby przedsiębiorcze z Dąbrowy Górniczej i regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Misją DIP jest zapewnianie kompleksowego wsparcia zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, jak i właścicieli firm. Oprócz możliwości skorzystania z konsultacji biznesowych, prawnych i księgowych, kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy ma także wymiana doświadczeń i nawiązywanie relacji z innymi przedsiębiorcami. W ten sposób powstaje cała społeczność ludzi o podobnych zainteresowaniach i motywacjach, gotowych do współpracy w przyjaznej atmosferze.

 

 Jaki rodzaj wsparcia i pomocy oferuje Ci DIP? Specjalistyczne doradztwo w zakresie:

 

– prawa – w zakresie współpracy z Dąbrowskim Inkubatorem Przedsiębiorczości realizowane jest także bezpłatne doradztwo prawne. Zmieniające się przepisy dotyczące przedsiębiorców i ich działalności powodują, że warto mieć stały dostęp do wiedzy prawników, by móc skonsultować z nimi najważniejsze kwestie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach naszego doradztwa prawnego możesz liczyć na pomoc naszych prawników w tworzeniu umów z kontrahentami, fachową weryfikację umów i dokumentów, porady dotyczące interesujących Cię kwestii prawnych, pomoc w przetargach, a także wsparcie w windykacji i sprawach sądowych.

 

– biznesu – możliwość skorzystania z pomocy doświadczonych trenerów, ekspertów i mentorów. Profesjonalne doradztwo biznesowe umożliwia nadanie właściwego kierunku rozwoju swojej firmie już na samym początku! Zmieniające się trendy oraz pojawiające się nowe możliwości rozwoju powodują, że warto skorzystać z doradztwa doświadczonych osób nawet wówczas, gdy prowadzi się swoją firmę już od kilku lat.

 

– marketingu – praktyczna wiedza, która pomoże Ci wybrać odpowiednią strategię marketingową przedsiębiorstwa,

 

  – księgowości – w kompleksowy sposób pokażemy Ci jak radzić sobie w sprawach związanych z finansami Twojej firmy. Możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie księgowania dokumentów finansowych, realizacji wypłat (wsparcie kadrowe) oraz w ramach doradztwa podatkowego.

 

 Szkolenia:

 

Każdego miesiąca w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości są przeprowadzane szkolenia z różnorodnej tematyki, która jest przydatna przedsiębiorcom. Każde ze spotkań jest starannie planowane i odpowiednio wcześnie ogłaszane. Poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności oraz możliwość wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami to nieodłączny element rozwoju i strategii każdej dobrze prosperującej firmy. Szkolenia biznesowe to świetna okazja do pozyskania praktycznej wiedzy od naszych ekspertów. Dzięki różnorodnej i zaawansowanej tematyce szkoleń istnieje możliwość zwiększenia swojej wiedzy i kompetencji, a także poszerzenia horyzontów i zdobycia cennego doświadczenia.

 

Spotkania networkingowe:

 

Biznes Mixer i Biznes Chillout, to spotkania o których szerzej piszemy w rozdziale drugim. Jest to bardzo przyjazny rodzaj spotkania, luźny w formie ale również merytoryczny. Pozwala na poznawanie innych aktywnie działających przedsiębiorców oraz na zaprezentowanie siebie w środowisku. To tutaj możesz nawiązać cenne relacje biznesowe! Spotkania biznesowe to nie tylko sposób na nawiązanie kontaktów czy pozyskanie potencjalnych klientów, ale także dołączenie do społeczności ludzi przedsiębiorczych oraz dialog w przyjaznej atmosferze biznesowej.

 

 Przestrzeń coworkingowa:

 

 Jedyna w Dąbrowie Górniczej przestrzeń coworkingowa jest dostępna właśnie w DIP. To tam możesz skorzystać z kompleksowo przygotowanej przestrzeni biurowej wraz z dostępem do sali konferencyjnej i szkoleniowej. WIFI, kawa, herbata, urządzenia biurowe oraz 5 stanowisk przygotowanych dla przedsiębiorców, którzy nie chcą wynajmować biura a cenią sobie pracę w warunkach sprzyjających kreatywności. Dostęp do przestrzeni coworkingowej jest darmowy dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

 

  Więcej informacji: www.inkubator-dabrowa.pl

 

 

Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości

Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości (ZIP) działający w strukturach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to praktyczna szkoła prowadzenia biznesu dla startup’ów. ZIP umożliwia przetestowanie pomysłu na biznes na preferencyjnych warunkach na rynku i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. Nowo otwarta firma korzysta z osobowości prawnej jaką posiada Inkubator.

W ramach Zagłębiowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości można założyć własną Firmę (działalności gospodarczą czy spółkę z o.o.) na próbę bez ZUS za 300 zł netto miesięcznie!

Na czym polega Firma na Próbę bez ZUS w ZIP?

– ZIP użycza Ci własną osobowość prawną do prowadzenia Firmy, czyli swojej działalności biznesowej. Dzięki temu nie musisz rejestrować własnej działalności gospodarczej czy spółki z o.o.

– W ramach Twojej Firmy w ZIP nie płacisz obowiązkowych miesięcznych składek na ZUS (minimum 465,28 zł we własnej działalności gospodarczej) oraz co miesiąc podatku dochodowego CIT od osiągniętego dochodu w danym miesiącu (19% we własnej działalności gospodarczej czy spółce z o.o.).

– Dzięki ZIP prowadzisz firmę jako pełnoprawny przedsiębiorca, do umów i faktur wykorzystując dane rejestrowe ZIP, tj. NIP, REGON, KRS.

– W ramach firmy w ZIP wystawiasz faktury VAT oraz podpisujesz umowy prawne jako ZIP. Dokumenty te są weryfikowane przez ZIP w celu minimalizacji ryzyka Twojej firmy.

– Zarobione przez Ciebie pieniądze trafiają na subkonto Twojej firmy w ramach konta ZIP. Pieniądze te stanowią budżet Twojej firmy, w ramach którego możesz dowolnie dokonać zakupów na fakturę VAT lub wypłacić je sobie lub zatrudnionym osobom na umowę zlecenie lub o dzieło.

Jeżeli nie masz pewności co do stabilności swoich przychodów z biznesu i nie stać Cię na ponoszenie kosztów związanych z ubezpieczeniem ZUS lub po prostu nie chcesz z niego korzystać to Firma ZIP jest dla Ciebie!

Za 300 zł netto miesięcznie otrzymujesz:

  • brak miesięcznych składek ZUS, brak podatku dochodowego CIT, niskie koszty i minimalizacja ryzyka;
  • obsługa księgowa Twojej Firmy, w tym księgowanie dokumentów finansowych, realizacja wypłat (kadry), doradztwo podatkowe;
  • obsługa prawna Twojej Firmy, w tym tworzenie i weryfikacja umów z kontrahentami, porady prawników, pomoc w przetargach czy wsparcie w windykacji i sprawach sądowych
  • administracja Twojej Firmy tj. adres korespondencyjny, minimum formalności, obieg dokumentów online (księgowość, kadry, prawo), transakcje internetowe (homebanking);
  • coworking.

A ponadto w ramach Firmy ZIP możesz otrzymać GRATIS od swojego inkubatora ZIP:

  • biuro ZIP: miejsce do pracy w biurze, Wi- Fi, sprzęt komputerowy i oprogramowanie;
  • dopracowanie pomysłu na biznes, indywidualne konsultacje (spotkania Startup Kickoff);
  • kontrakty biznesowe dla Twojej Firmy: społeczność firm ZIP oraz AIP, 50 Startup Mixerów rocznie w całej Polsce (możliwość prezentacji swojej firmy), wydarzenia networkingowe (eventy Startup Chillout);
  • szkolenia i dziesiątki warsztatów rozwojowych rocznie.

Adres: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości
ul. Cieplaka 1c (siedziba Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej)
41 – 300 Dąbrowa Górnicza

Godziny otwarcia: Od poniedziałku do niedzieli

Dodatkowe udogodnienia: Salka konferencyjna, drukarka, Internet wi-fi, telewizor, flipchart, Studio radiowe

Dane kontaktowe: Małgorzata Małecka- Tomala e-mail: mmalecka@wsb.edu.pl, tel. 32 295 93 97

 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Inkubatory AIP powstały w 2004 roku z inicjatywy trzech kolegów z Łukowa – Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka. Ich celem było stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie. Model preinkubacji AIP (Firma bez ZUS ), polegający na udostępnianiu początkującym przedsiębiorcom osobowości prawnej fundacji AIP w celu realizacji swoich biznesów, okazał się strzałem w dziesiątkę – jeszcze w 2005 roku ogólnopolska sieć AIP liczyła 12 inkubatorów (56 w 2015), a już rok później w 2006 roku funkcjonowało w nich 300 startupów (2300 w 2015). Dziś AIP to wiodąca w Europie organizacja startupowa, wyznaczająca trendy w Polsce i zagranicą, a wspólnie z siecią Business Link oraz funduszem Seed Capital stanowiąca startupowy ekosystem porównywalny do ekosystemu google.
Inkubatory AIP zostały wyróżnione ważnymi nagrodami m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy rządu polskiego.
Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 12 000 firm, m.in znane marki takie jak PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV, Key2Print czy Glov. Wszystkie informacje dot. Inkubatorów AIP znajdziecie Państwo na na stronie https://inkubatory.pl/

Poradnik Młodego Przedsiębiorcy

Poradnik Młodego Przedsiębiorcy to pakiet wskazówek, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki we własnym biznesie. Sprawdź!

Organizacje wspierające przedsiębiorczość w regionie

Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia
ul. Sienkiewicza 6a, 41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. +48 (032) 764 22 98
e-mail: biuro@frapz.org.pl
www.frapz.org.pl

Regionalna Agencja Promocji Zatrudnienia Sp. z o.o.
ul. Sienkiewicza 14
41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. +48 32 262 50 79
www.rapz.com.pl

Agencja Rozwoju Lokalnego SA w Sosnowcu
ul. Teatralna 9
41-200 Sosnowiec
tel.: +48 32 266 5041, +48 32 293 36 10
www.arl.org.pl

Cech Rzemiosł Różnych
ul. Sobieskiego 7a
41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. +48 32 262 28 49,  +48 32 262 5097
e-mail: cech_dg@interia.pl

Zagłębiowska Izba Gospodarcza
Plac Wolności 1
41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. +48 32 262 48 92
www.zig.org.pl

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
ul. Opolska 15
40-084 Katowice
tel. +48-32/ 35-111-80; +48-32/ 35-111-90
e-mail: rig@rig.katowice.pl
www.rig.katowice.pl

Stowarzyszenie Aktywnych Przedsiębiorców Śląskich
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
tel. +48 502 577 483
www.saps.org.pl

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Zagłębia
ul. Wojska Polskiego 31
41-303 Dąbrowa Górnicza
e-mail: zarzad@przedsiebiorcyzaglebia.pl
www.przedsiebiorcyzaglebia.pl 

Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
ul. Armii Krajowej 13/2
40-698 Katowice
e-mail: m.kucharski@przedsiebiorcyzwyboru.pl; kontakt@przedsiebiorcyzwyboru.pl
www.przedsiebiorcyzwyboru.pl

 

Dąbrowska Rada Biznesu

Dąbrowska Rada Biznesu przy Prezydencie Miasta została powołana 25 kwietnia 2007 r. Do pracy w Radzie zaproszono przedstawicieli największych dąbrowskich przedsiębiorstw oraz organizacji gospodarczych. Rada stanowi forum współdziałania i dyskusji nad problemami gospodarki w mieście i reprezentuje interesy środowiska przedsiębiorców działających w Dąbrowie Górniczej. Jej głównym założeniem jest wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju miasta, szczególnie w aspekcie umacniania przedsiębiorczości, innowacyjnej gospodarki oraz wprowadzenia projektów oczekiwanych przez przedsiębiorców w Dąbrowie Górniczej. Rada współdziała również z władzami miasta w celu koordynowania prac na rzecz utworzenia nowych miejsc pracy oraz ułatwiania przedsiębiorcom zakładania działalności gospodarczej.

 

Członkowie Rady, przedstawiciele następujących przedsiębiorstw: