Najważniejszą częścią wczorajszej Gali Przedsiębiorczości było wręczenie nagród Laureatom i Wyróżnionym w Konkursie o Nagrodę Gospodarczą im. Karola Adamieckiego. Uczestnikiem Konkursu mogło zostać mikro, małe, średnie przedsiębiorstwo posiadające siedzibę lub prowadzące działalność na terenie Dąbrowy Górniczej, które:
- wdrożyło w ciągu ostatnich 3 lat i wykorzystuje innowacje (produktowe, procesowe, marketingowe bądź organizacyjne),
- stosuje rozwiązania bliskie teorii organizacji i zarządzania Karola Adamieckiego,
- przestrzega zasad etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz uczciwej konkurencji,
- inwestuje w rozwój pracowników,
- współpracuje z instytucjami edukacyjnymi, przyczynia się do rozwoju i promocji kształcenia dualnego,
- realizuje znaczące projekty inwestycyjne,
- realizuje projekty w dziedzinie B+R,
- współpracuje z innymi przedsiębiorstwami, ale również samorządem oraz uczelniami,
- poprzez swoje działania lub produkty przyczynia się do promocji miasta Dąbrowa Górnicza jako silnej gospodarki regionu lub posiada rozpoznawalną markę.
Powyższe kryteria oceny związane są z celami konkursu, wśród których można wyróżnić przede wszystkim promocję innowacyjnych firm z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw mających wpływ na rozwój gospodarczy Dąbrowy Górniczej, promocję wizerunku samego miasta oraz Uniwersytetu Ekonomicznego jako podmiotów wspierających przedsiębiorczość i przedsiębiorstwa; promocję przedsiębiorstw uwzględniających etyczne i społeczne wartości, a także promocję naukowych i przemysłowych dokonań Karola Adamieckiego.
Taki zestaw celów konkursu może wydawać się rozległym i eklektycznym, lecz nie wolno zapominać, że zgodnie z osiągnięciami naukowego nurtu zarządzania, którego prekursorem był Karol Adamiecki, efektywność gospodarcza jest zjawiskiem złożonym, które podlegało nie tylko prawidłowościom operacjonalizacji i pomiaru ilościowego, ale także zawierało zagadnienie jakości pracy i wszelkie aspekty z nią związane, które dziś możemy wiązać m.in. z koncepcją kapitału społecznego. Karol Adamiecki w swym referacie na I zjazd Zrzeszenia Naukowej Organizacji Pracy w Polsce w 1924 roku pisał:
„Jeżeli zważymy, że cały ten organizm wytwórczy składa się nie tylko z urządzeń i maszyn ale i z ludzi, którzy stanowią jak gdyby ogólny zbiorowy system nerwowy, kierujący całym organizmem, i którzy są maszynami niesłychanie subtelnymi, mającemu własności i interesy nie tylko fizyczne, ale i duchowe o skali tak niezmiernie rozległej, to zrozumiemy, jak bardzo trudne i odpowiedzialne jest zadanie kierownika, czy to kierującego całym zakładem przemysłowym, czy poszczególnymi jego częściami”.
Świadomi celów konkursu, kryteriów oceny jego uczestników, jak i wielkości pozostawionego przez Karola Adamieckiego dorobku członkowie Kapituły Konkursu, spotkali się w dniu 7 listopada b.r. w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
W skład Kapituły weszły następujące osoby reprezentujące różne środowiska współpracujące z przedsiębiorcami:
Przewodniczący kapituły – Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej
– Marcin Bazylak, I Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza,
– prof. UE dr hab. Alojzy Czech, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
– prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
– Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach,
– Przemysław Grzywa, Wiceprzewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców RIG w Katowicach,
– Tomasz Kamiński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu,
– Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii,
– prof. dr hab. inż. Leszek Kiełtyka, Prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa,
– Mateusz Maik, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości,
– Mateusz Rykała, Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Spotkanie Kapituły posłużyło zapoznaniu się z raportem oceny uczestników konkursu przygotowanym przez partnera merytorycznego i dokonaniu przez Kapitułę ostatecznych rozstrzygnięć w kwestii przyznania nagród i wyróżnień. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, pierwszej oceny merytorycznej dokonał Partner Konkursu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i on zarekomendował Kapitule finalistów, którzy spośród wszystkich zgłoszeń uzyskali najwyższą ocenę. Z grona finalistów Kapituła niezależnie dokonała oceny. Po przeprowadzonej dyskusji każdy członek Kapituły przyznał w głosowaniu tajnym punkty, które następnie zostały zsumowane i dały podstawę do ogłoszenia wyników.
Obradom kapituły konkursu zostały poddane wnioski następujących przedsiębiorstw:
- Biuro Obrachunkowe „Wn-Ma” s.c. Doradcy podatkowi Przemysław Lichołap Zdzisława Lichołap, data rozpoczęcia działalności 2000 rok, branża księgowość i doradztwo podatkowe;
- Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o., data rozpoczęcia działalności 1976 rok, branża wodociągowo-kanalizacyjna;
- EQ System Sp. z o.o., data rozpoczęcia działalności 2003 rok, branża IT;
- Home-Projekt Sp. z o.o., Sp. Komandytowa, data rozpoczęcia działalności 2014 rok; branża usług deweloperskich i home stagingu
- Komart Barbara Badura, rok rozpoczęcia działalności 2015, branża reklamowa
- Optokom Outdoor Media Grzegorz Szymański, rok rozpoczęcia działalności 2004 rok, branża reklamowa
- PPUH „Dolomit” Kopalnia „Ząbkowice” S.A., rok rozpoczęcia działalności 1991 rok, branża górnicza, budowlana i rolnicza
- Refra Sp. z o.o., data rozpoczęcia działalności 2003 rok, branża budownictwa ogniotrwałego.
Zgłoszeń do konkursu dokonały zatem przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże, będące również w odmiennym okresie rozwoju – zarówno firmy młode, jak i mogące wykazać się doświadczeniem rynkowym. To wewnętrzne zróżnicowanie uczestników konkursu nie miało jednak wpływu na jakość zgłoszeń. Członkowie Kapituły z uznaniem stwierdzili, że zgłoszenia w wysokim stopniu spełniają regulaminowe kryteria oceny, co może tylko dobrze świadczyć o rozwoju dąbrowskiego biznesu. W dyskusji przeprowadzonej w ramach obrad Kapituły dwie kwestie stały się głównym polem do prowadzenia dyskusji. Pierwszym z nich był problem innowacyjności przedsiębiorstw zgłoszonych do konkursu, a przede wszystkim jej intensywność i szeroki zakres. Wskazywano na wykazane we wnioskach innowacje o charakterze organizacyjnym, procesowym, produktowym, czy technologicznym, finansowane zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Drugą taką kwestią stała się deklarowana i rzeczywista odpowiedzialność społeczna podmiotów gospodarczych, wyrażająca się w zaangażowaniu w tzw. lokalność, czyli działalności na rzecz miasta i jego mieszkańców oraz najbliższego regionu. Wyrażała się ona w zgłoszonych wnioskach m.in. przez wspieranie klubów sportowych, instytucji kultury, aktywny udział w stowarzyszeniach biznesowych, współpracę z instytucjami edukacyjnymi i szkolnictwem wyższym, czy organizację i wsparcie wydarzeń realizowanych na terenie miasta Dąbrowa Górnicza.
W obu powyższych kwestiach członkowie Kapituły z uznaniem wypowiadali się o osiągnięciach zgłoszonych do konkursu przedsiębiorstw. Po przeprowadzeniu dyskusji przystąpiono do głosowania, mającego zdecydować o ostatecznych rozstrzygnięciach w ramach konkursu.
Konkurs rozstrzygnięty został w trzech kategoriach: mikro, mały i średni przedsiębiorca. Zgodnie z Regulaminem Konkursu w każdej kategorii Kapituła Konkursu przyznała nagrodę i wyróżnienie.
W kategorii mikro przedsiębiorstwo wyróżnienie zdobyło Biuro Obrachunkowe „Wn-Ma” s.c. Doradcy podatkowi Przemysław Lichołap Zdzisława Lichołap.
Firma, która wprowadziła nowoczesny system księgowy, który pozwolił na szybsze i przejrzyste prowadzenie księgowości klientów; wprowadziła usługi on-line i innowację organizacyjną w postaci powołania komórki odpowiedzialnej za odbiór dokumentacji bezpośrednio u klientów. Dba ona o rozwój pracowników kierując ich w ramach realizowanego projektu na szkolenia zarówno z zakresu profesjonalnych kompetencji zawodowych, jak i m.in. z umiejętności miękkich i rozwoju osobistego. W ramach swojej działalności w stowarzyszeniu Przedsiębiorców Zagłębia promuje przedsiębiorczość w regionie, uczestniczy i współorganizuje konferencje biznesowe. Wspiera kluby sportowe i co roku wraz z Children International Summer Village Polska oddział Dąbrowa Górnicza pomaga w międzynarodowej wakacyjnej wymianie dąbrowskich dzieci.
W kategorii mikro przedsiębiorstwo Laureatem Nagrodę im. Karola Adamieckiego została firma KOMART BARBARA BADURA.
Firma, która w związku z realizacją współpracy z klientami wdrożyła system zdalnego zarządzania projektem, w którym etap projektowy przebiega wielotorowo, przyczyniając się do znacznego skrócenia czasu realizacji zadań. Współpracuje z innymi lokalnymi firmami przy realizacji projektów. Zorganizowała ona dwie edycje szkoleń i warsztatów skierowanych do lokalnych mikroprzedsiębiorstw z zakresu rozwoju firmy w mediach społecznościowych. Jest również inicjatorem akcji społecznej promującej lokalną gwarę – Gwara Zagłębiowska dla Ciućmoków. Wraz z Biblioteką Miejską w Dąbrowie Górniczej zrealizowała projekt przybliżający kulturę Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach Zagłębiowskiej Akademii Liderów przeprowadziła szkolenie dla uczniów i studentów. Jako członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia uczestniczy w spotkaniach aktywizujących przedsiębiorców w regionie.
W kategorii małe przedsiębiorstwo wyróżnienie zdobyło EQ System Sp. z o.o.
Firma zajmująca się praktycznym wdrożeniem koncepcji Przemysłu 4.0 przez automatyzację i optymalizację procesów produkcyjnych. Stworzyła ona, wykorzystuje i rozwija w tym celu platformę XPRIMER, której pierwsza wersja została zrealizowana ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i uznana przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów polskiej gospodarki. Współpraca biznesowa obejmuje cały glob. Partnerami są firmy z Czech, Włoch, Stanów Zjednoczonych, czy Japonii. Dąży ona do regularnego podnoszenia kompetencji własnych pracowników. Angażuje się w akcje charytatywne i wspiera ambitne przedsięwzięcia osób prywatnych. Współpracuje ze szkolnictwem wyższym promując kształcenie dualne, organizuje wizyty studyjne studentów, prowadzi rekrutację stażystów i praktykantów. Aktywny członek dąbrowskiego środowiska biznesowego, wspiera lokalne inicjatywy i bierze czynny udział w wydarzeniach organizowanych w Dąbrowie Górniczej.
W kategorii małe przedsiębiorstwo Laureatem Nagrody im. Karola Adamieckiego została firma OPTOKOM OUTDOOR MEDIA GRZEGORZ SZYMAŃSKI.
Firma, która sukcesywnie wykorzystuje w swoich działaniach innowacje procesowe oraz technologiczne. Wykorzystuje zautomatyzowany proces produkcyjny oparty o nowoczesny park maszynowy zaprojektowany ze względu na elastyczne podejście do klienta. Wprowadziła technologię druku opartą o ekologiczne farby światło utwardzalne. Wdrożyła projekt badawczy mający na celu wypracowanie technologii, w wyniku której produkty będą odporne na zarysowania oraz silną adhezję. Stosuje zespoły projektowe przy realizacji poszczególnych zamierzeń biznesowych. Pracownicy biorą udział w szkoleniach branżowych i warsztatach interpersonalnych, a także w konferencjach, kongresach i wydarzeniach coworkingowych. Współpracuje ze szkołami i uczelniami z terenu zagłębia oferując staże, wspierając inicjatywy edukacyjne i przedsiębiorcze oraz organizując warsztaty. Wspiera dąbrowskie kluby sportowe i sportowców, a także wydarzenie sportowe i kulturalne. Pozostaje aktywnym członkiem dąbrowskiego środowiska biznesowego, a jego działania w tym obszarze są nastawione na integrację i edukację przedsiębiorców.
W kategorii średnie przedsiębiorstwo wyróżnienie otrzymało PPUH „Dolomit” Kopalnia „Ząbkowice” S.A.
Przedsiębiorstwo, które wprowadziło nowoczesne systemy zarządzania pracą maszyn oraz System Zarządzania Jakością i Zakładową Kontrolę Produkcji; zrealizowało dwa projekty dofinansowane z funduszy unijnych, dzięki którym wprowadzono na rynek nowe produkty. Zrealizowało prace badawcze współfinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wspiera rozwój pracowników oraz pomaga instytucjom kulturalno-oświatowym oraz instytucjom i klubom sportowym (w tym z terenu Dąbrowy Górniczej); aktywnie współpracuje ze szkolnictwem wyższym i ze zagłębiowskim środowiskiem biznesowym.
W kategorii średnie przedsiębiorstwo Laureatem Nagrody im. Karola Adamieckiego zostały DĄBROWSKIE WODOCIĄGI SP. Z O.O.
Przedsiębiorstwo, które wdrożyło Efektywny Model Zarządzania wykorzystujący koncepcję i narzędzie Balanced Scorecard, a także zintegrowany system informatyczny. Wdrożyło ponadto w ramach zarządzania procesami takie narzędzia biznesowe jak: Risk Management, Asset Management, Project Management. Przeprowadziło i wprowadziło szereg innowacji i usprawnień w zakresie działalności podstawowej, obejmujących m.in. modernizację i inwestycje w infrastrukturę współfinansowane przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wdrożyło także nowe metody badawcze o charakterze mikrobiologicznym i fizykochemicznym oraz poszerzyło program współpracy własnej jednostki badawczej z innymi laboratoriami. Realizuje ono również projekt badawczy przy współudziale Politechniki Krakowskiej. Stara się wykorzystywać pełen potencjał pracowników dla wspólnego budowania przyszłości firmy. Promuje edukację ekologiczną oraz systematycznie udziela pomocy finansowej i rzeczowej instytucjom charytatywnym i oświatowym na cele rożnego rodzaju przedsięwzięć na terenie Dąbrowy Górniczej. Pozostaje liderem współpracy pomiędzy podmiotami w swojej branży.