Warsztaty eksportowe „Co o własności intelektualnej trzeba i warto wiedzieć wchodząc na rynki zagraniczne – szkolenie dla właścicieli i kadry menedżerskiej”
Już 6 lutego, w Katowicach odbędą się pierwsze w tym roku bezpłatne warsztaty eksportowe „Co o własności intelektualnej trzeba i warto wiedzieć wchodząc na rynki zagraniczne” przeznaczone dla właścicieli firm i kadry menadżerskiej.
To pakiet niezbędnej wiedzy dla przedsiębiorców planujących rozwój działań na arenie międzynarodowej, przygotowane tak, by dostarczyć praktyczne informacje przystępnym, zrozumiałym językiem. Dlatego też, gorąco zapraszamy właścicieli, menadżerów i liderów niebędących prawnikami.
Prowadzący szkolenie ekspert, rzecznik patentowy Jarosław Mirkowski przeprowadzi uczestników przez zagadnienia takie jak:
- kluczowe informacje dot. ochrony własności intelektualnej za granicą (teoria, praktyka, koszty)
- naruszenia własności intelektualnej
- ryzyka i sposób na ich minimalizowanie
- strategie ochrony patentowej za granicą
Udział w szkoleniu jest bezpłatny (w ramach pomocy de minimis), zgłoszenia przez formularz rejestracyjny https://forms.office.com/e/fahYGxy3q2
Termin: 6 lutego 2025 r. 9:00- 15:00 Miejsce: Centrum Internacjonalizacji, Fundusz Górnośląski SA, Katowice, al. Walentego Roździeńskiego 188
AGENDA
8:45-9:00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
9:00 – 10:30: PIERWSZY BLOK MERYTORYCZNY (1 godz. 30 min.)
- Wprowadzenie do IP, zwłaszcza w ujęciu międzynarodowym;
10:30 – 10:40: PRZERWA KAWOWA (10 minut)
10:40 – 12:10: DRUGI BLOK MERYTORYCZNY (1 godz. 30 min.)
- Naruszanie IP w praktyce – co jest, a co nie jest naruszeniem
- Minimalizowanie ryzyka naruszenia cudzego IP – badania baz danych IP
12:10 – 12:50: PRZERWA OBIADOWA (40 minut)
12:50 – 14:20: TRZECI BLOK MERYTORYCZNY (1 godz. 30 min.)
- Ochrona własnego IP za granicą – teoria i praktyka; koszty
- Strategie ochrony patentowej za granicą
14:20: PODSUMOWANIE I PANEL Q&A EKSPERT PROWADZĄCY SPOTKANIE
Jarosław Mirkowski – Rzecznik patentowy, profesjonalny przedstawiciel w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), właściciel kancelarii IP Man. Posiada ponad 22-letnie doświadczenie w zakresie prawa własności intelektualnej. Na co dzień pracuje jako konsultant biznesowego wykorzystania własności intelektualnej – od analizy możliwości ochrony pojedynczych innowacji przez szacowanie ryzyka roszczeń firm trzecich po formułowanie kompleksowej strategii podejścia firmy do własności intelektualnej i negocjowanie umów licencyjnych.
Były dyrektor departamentu własności intelektualnej w międzynarodowym koncernie Advanced
Digital Broadcast (Genewa, Szwajcaria), działającym w branży telewizji cyfrowej i szerokopasmowego przesyłu informacji. W tym czasie, wspólnie ze stworzonym od zera zespołem, odpowiedzialny był za m.in.:
- wypracowanie od podstaw strategii ochrony patentowej dla firmy zaawansowanych technologii,
- opracowaniu ponad czterysta zgłoszeń patentowych w Polsce, USA, Europie i Azji, spośród których do dziś firma uzyskała ponad 200 patentów,
- uzyskanie uprawnienia europejskiego rzecznika patentowego przez dwóch członków zespołu (spośród pięciu Polaków ogółem, którzy w tym czasie zdobyli takie uprawnienia),
- odrzucenie bądź znaczące ograniczenie roszczeń patentowych w kilkunastu sprawach,
- ograniczenie płatności z tytułu opłat licencyjnych za patenty o ponad połowę.
Ponadto Jarek to doktor nauk technicznych (Slovenska Technicka Univerzita, Bratysława). Wykładowca w Politechnice Zielonogórskiej i Universidad Tecnologica de la Mixteca (Meksyk). Stypendysta NATO w University of Newcastle (Wielka Brytania).