Invest in DG
O projekcie
Program dzięki któremu przedsiębiorcy działający na terenie Dąbrowy Górniczej mają możliwość zawarcia umowy najmu lokalu użytkowego z niską stawką czynszu. „Lokal na start” to wspólne przedsięwzięcie miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Program „Lokal na start” jest kontynuacją działań programów: „Młody Przedsiębiorca” w Dąbrowie Górniczej, realizowanego w mieście od 2014 r. przy współpracy z Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz „Karta Młodego Przedsiębiorcy” w Dąbrowie Górniczej realizowanego od 2018 r., skierowanych do młodych przedsiębiorców, w celu wsparcia ich rozwoju w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej.
Dokumentacja
XI edycja - Dokumenty Konkursu
XI edycja Programu Lokal na start
Ruszyła kolejna edycja konkursu „Lokal na start”. Tym razem w puli znalazło się 11 miejsca do prowadzenia biznesu, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy z niedługim stażem na rynku i ci, którzy dopiero planują własną działalność gospodarczą.
To już 11 odsłona konkursu „Lokal na start”, a jego zasady – tak jak wcześnie – są proste. O gminne lokale z atrakcyjnymi stawkami najmu mogą starać się ci, którzy prowadzą biznes nie dłużej niż 5 lat, a także osoby, które zamierzają wystartować z własną firmą. Warunkiem jest przedstawienie ciekawego, spójnego i kompletnego pod względem finansowym czy marketingowym pomysłu na działalność, która będzie ulokowana w danym lokalu. Propozycje oceni jury, złożone m.in. z przedstawicieli środowisk przedsiębiorców i organizacji otoczenia biznesu. „Lokal na start” to interesująca opcja dla tych, którzy szukają miejsca na biuro, sklep czy kawiarnię. Atutem miejskich nieruchomości jest stawka, korzystniejsza od ofert komercyjnych.
Tym razem do dyspozycji jest 11 lokali, o powierzchni od 17,5 m2 (kiosk na ryneczku na Broadwayu) do ponad 135 m2. Stawki najmu wahają od 5 do 15 zł/m2, a tam, gdzie dostępna jest również piwnica, stawka za nią wynosi 2,5 za m2. Opłaty tej wysokości będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy leżeć będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Lokale znajdują się w Gołonogu, Strzemieszycach, a także w ścisłym centrum – przy ul. 3 Maja i Sobieskiego. „Lokal na start” to interesująca opcja dla tych, którzy szukają miejsca na biuro, sklep czy kawiarnię. Atutem miejskich nieruchomości jest stawka, korzystniejsza od ofert komercyjnych.
Program „Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Oferty można składać do 31 stycznia 2025 r., a laureatów powinniśmy poznać w lutym. Szczegółowe informacje i lista lokali na stronie inkubator-dabrowa.pl/lokal-na-start/. Pod numerem 785 656 419 można ustalać terminy ich oglądania.
W dotychczasowych dziewięciu edycjach „Lokalu na start” wyłoniono 47 laureatów.
Konkurs jest jedną z form pomocy miasta dla mikro i małych przedsiębiorców funkcjonujących w Dąbrowie Górniczej. Stanowi też element Pakietu Młodego Przedsiębiorcy.
Pakiet Młodego Przedsiębiorcy to program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com
Na stronie dabrowa-gornicza.com można znaleźć aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do realizacji biznesowych przedsięwzięć.
Wyniki X edycja Programu Lokal na start
„Lokal na start” rozstrzygnięty po raz dziesiąty
Pięciu przedsiębiorców poprowadzi działalność w nowych miejscach, które wybrali w ramach konkursu „Lokal na start”. Ta inicjatywa, wspierająca firmy w Dąbrowie Górniczej, doczekała się już dziesięciu edycji.
Konkurs „Lokal na start” to propozycja dla osób, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także dla mikro i małych firm, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat. Lokale dostępne w dziesiątej odsłonie programu znajdowały się w centrum miasta, w Gołonogu, a ich największy atut to niska stawka najmu.
Do dziesiątej edycji konkursu wypłynęło 10 wniosków. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele Urzędu Miejskiego, PUP, MZBM, organizacji przedsiębiorców i zwycięzców poprzednich edycji, wybrało 5 laureatów.
Laureaci X edycji konkursu „Lokal na start”:
- Agnieszka Czarska – Tierieszkowej 1 – planuje otworzyć gabinet stomatologii, fizjoterapii i depilacji laserowej,
- Jessica Kobińska – 3 Maja 22 (pow. 28,20 m2) – zamierza prowadzić szkolenia językowe z języka angielskiego i francuskiego,
- Katarzyna Pawlikowska – Mickiewicza 1 – zamierza prowadzić warsztaty twórcze oraz studio fotografii sensulalnej dla kobiet,
- Patryk Stępień – 3 Maja (pow.117,60 m2) – chce uruchomić warsztaty rozwoje w zakresie komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz innych umiejętności społecznych,
- Renata Gugnacka – Kasprzaka 10 – chce otworzyć warsztaty kulinarno-cukierniczo-terapeutyczne dla dzieci.
Uczestnicy konkursu musieli przedstawić m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku, a także wskazać potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, jak również sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
Program „Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Pierwszą edycję miał w 2019 r. Od tego czasu w mieście funkcjonuje kilkanaście biznesów, prowadzonych przez jego uczestników.
X edycja - Dokumenty Konkursu
X edycja Programu Lokal na start
Wystartowała dziesiąta edycja miejskiego konkursu „Lokal na start”. Tradycyjnie zgłaszać mogą się początkujący przedsiębiorcy i ci, którzy dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wnioski można składać do końca lipca.
Zasady konkursu są proste. Przedsiębiorcy z rynkowym stażem nie dłuższym niż 5 lat, a także osoby, które zamierzają uruchomić biznes, mogą ubiegać się o gminne lokale z atrakcyjnymi stawkami najmu. Warunkiem jest przedstawienie ciekawego, spójnego i kompletnego pod względem finansowym czy marketingowym pomysłu na działalność, która będzie ulokowana w danym lokalu. Propozycje oceni jury, złożone m.in. z przedstawicieli środowisk przedsiębiorców i organizacji otoczenia biznesu.
Tym razem do dyspozycji jest 10 lokali, o powierzchni od 17,5 m2 (kiosk na ryneczku na Broadwayu) do niemal 229 m2. Stawki najmu wahają od 5 do 15 zł/m2, a tam, gdzie dostępna jest również piwnica, stawka za nią wynosi 2,5 za m2. Opłaty tej wysokości będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy leżeć będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Lokale znajdują się w Gołonogu, na Alejach, a także ścisłe centrum – przy ul. 3 Maja 22. W tym budynku jeden z lokali może zostać podzielony na mniejsze części.
Program „Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Oferty można składać do 31 lipca, a laureatów powinniśmy poznać w sierpniu. Szczegółowe informacje i lista lokali na stronie inkubator-dabrowa.pl/lokal-na-start/. Pod numerem 785 656 419 można ustalać terminy oglądania lokali.
W dotychczasowych dziewięciu edycjach „Lokalu na start” wyłoniono 37 laureatów.
Konkurs jest jedną z form pomocy miasta dla mikro i małych przedsiębiorców funkcjonujących w Dąbrowie Górniczej. Stanowi też element Pakietu Młodego Przedsiębiorcy.
Pakiet Młodego Przedsiębiorcy to program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com
Na stronie dabrowa-gornicza.com można znaleźć aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć.
IX edycja - Wyniki konkursu
Zwycięzcy konkursu „Lokal na start” i propozycje działalności, które zamierzają rozwijać:
- Agnieszka Wilk, ul. Strzemieszycka 375 Planuje otworzyć gabinet oferujący naturalne metody leczenia, m.in. z wykorzystaniem pijawek lekarskich, baniek, ziołolecznictwa czy aromaterapii.
- Szymon Korona, ul. Wyszyńskiego 1 Chce uruchomić gabinet fizjoterapii dla dzieci i młodzieży.
- Oliwia Kamińska, Aleja Józefa Piłsudskiego 34/660 Zamierza prowadzić salon świadczący usługi z zakresu kosmetyki i pielęgnacji ciała, a także sprzedaż kosmetyków, perfum i biżuterii
- Weronika Tarajko, Aleja Józefa Piłsudskiego. 36/623 Zaproponowało otwarcie studia tatuażu.
IX edycja Programu Lokal na start - JURY
- Ewa Fudali – Bondel – pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rozwoju gospodarczego (osoba wyznaczona przez Prezydenta Miasta) – Przewodniczący Jury,
- Wioletta Maślak – kierownik Działu Instrumentów Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej,
- Andrzej Oleksiak – główny specjalista Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej,
- Gabriela Król- kierownik Referatu Dotacji i Projektów Edukacyjnych Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej,
- Agata Gawor – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych,
- Mateusz Maik – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru,
- Damian Rasała – Kancelaria Radcy Prawnego LEX DUO,
- Anna Barwińska – architekt wnętrz Baza Group.
IX edycja - Dokumenty Konkursu
IX edycja Programu Lokal na start
Do 29 lutego potrwa nabór do konkursu „Lokal na start”. Planujący wejście w biznes, a także przedsiębiorcy z krótkim stażem mogą starać się w jego ramach o miejsca na swoją działalność. Ich największym atutem jest niska stawka najmu.
Powierzchnie dostępnych lokali wynoszą od 17,5 do ponad 90 m kw. Miesięczne stawki czynszu za m2 są na poziomie 5, 7, 10 albo 12 zł netto. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł netto. Opłaty tej wysokości będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy leży także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Konkurs „Lokal na start” to propozycja dla osób, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także dla mikro i małych firm, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat. Lokale dostępne w dziewiątej odsłonie programu znajdują się w centrum, w Gołonogu, w Alejach i w Strzemieszycach Wielkich. Warto wziąć je pod uwagę z myślą o urządzeniu biura, pracowni czy kawiarni.
VIII edycja - Wyniki konkursu
Zwycięzcy konkursu „Lokal na start” i propozycje działalności, które zamierzają rozwijać:
- Katarzyna Sowa (ul. Piłsudskiego 36D/604A). Biuro turystyczne, którego główny profil działalności to organizacja wycieczek dla dzieci, kolonii, a także wyjazdów śródrocznych dla uczniów;
- Aleksandra Dzida (ul. Mickiewicza 6). Prowadzenie treningów metodą EMS (elektrostymulacji mięśni), pozwalające redukować tkankę tłuszczową, wzmacniać ciało i przyspieszać metabolizm;
- Ewa Lotko (ul. III Powstania Śląskiego 4). Specjalistyczna poradnia dla dzieci i młodzieży, oferująca wsparcie psychologów, fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, pedagogów, terapeutów Terapii Integracji Sensorycznej i trenerów umiejętności społecznej;
- Milena Ociepka (ul. Kasprzaka 10). Salon fryzjerski i barberski;
- Grażyna Mackiewicz (ul. Piłsudskiego 34/652). Uprawa i sprzedaż roślin kolekcjonerskich – różnorodne gatunki, m.in. hoye, philodendrony, alokazje czy monstery.
VIII edycja - Dokumenty Konkursu
VIII edycja - Jury konkursu
- Ewa Fudali – Bondel – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rozwoju gospodarczego (osoba wyznaczona przez Prezydenta Miasta) – Przewodniczący Jury,
- Wioletta Maślak – Kierownik Działu Instrumentów Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej,
- Beata Langer – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej,
- Mikołaj Kowalczyk – KMK Concept – laureat VII edycji konkursu „Lokal na start”,
- Alicja Winniczek – Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej,
- Agata Gawor – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych,
- Mateusz Maik – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru,
- Michał Kucharski – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru.
VIII edycja Programu Lokal na start
Przystępna stawka najmu, zróżnicowany metraż, położenie w różnych częściach miasta. To główne atuty lokali dostępnych w ósmej edycji miejskiego konkursu dla przedsiębiorców. Zgłaszać można się do 21 kwietnia.
Konkurs „Lokal na start” to propozycja dla osób, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także dla mikro i małych firm oraz spółek, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat. Lokale dostępne w tej odsłonie programu znajdują się w centrum, Gołonóg, na Alejach i w Strzemieszycach Wielkich. Warto wziąć je pod uwagę z myślą o urządzeniu biura, pracowni czy kawiarni. Do dyspozycji jest m.in. kiosk na gołonoskim ryneczku, a także pomieszczenia w budynkach Miejskiej Biblioteki Publicznej – w siedzibie głównej i strzemieszyckiej filii.
Powierzchnie dostępnych lokali wynoszą od 15 do ponad 161 m kw. Miesięczne stawki czynszu za m2 są na poziomie 5, 7, 10 albo 12 zł netto. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł netto. Opłaty tej wysokości będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy leży także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Uczestnicy programu przedstawią m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Będą musieli również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
VII edycja Programu Lokal na start - wyniki
w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Jury wybrało najlepsze pomysły na biznes, które otrzymają lokale dla swojej firmy w 4 lokalizacjach w Dąbrowie Górniczej
Laureatami VII edycji Konkursu Lokal na start zostali:
Klaudia Gębczyńska – NOT Wasted – lokal na ul. III Powstania Śląskiego 4, z pomysłem na wielojęzyczny gabinet kosmetyczny
Barbara Malinowska – malbaengraver – lokal na ul. Kościuszki 44/46, gdzie znajdzie się pracownia grawerowania artystycznego
Agnieszka Dudzicz – Agnes Art Studio – lokal ul. Piłsudskiego 34/644, gdzie powstanie salon kosmetyczny
Mikołaj Kowalczyk – KMK Concept – lokal na ul. 3 maja 22, gdzie stworzy pracownię architektoniczną
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!
VII edycja Programu Lokal na start
„Lokal na start” czeka na nowych przedsiębiorców
16 miejsc do prowadzenia biznesu czeka w kolejnej edycji konkursu „Lokal na start”. To propozycje dla tych, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także dla osób, które są na rynku nie dłużej niż pięć lat. W mieście od 2019 r. funkcjonuje kilkanaście biznesów, prowadzonych przez uczestników tego programu.
Konkurs „Lokal na start” będzie miał już siódmą osłonę. Nabór ruszy wkrótce i potrwa do 11 grudnia. Program jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy działające w Dąbrowie Górniczej. Ich staż nie może przekraczać 5 lat. Konkurs jest również dla osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność.
Tym razem do wyboru są miejsca w centrum, w Strzemieszycach Wielkich, a także w Gołonogu. Pierwszy raz w ofercie pojawiły się lokale w budynkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także na gołonoskim ryneczku. Przypadną przedsiębiorcom, którzy zaproponują najlepsze pomysły i plany na ich zagospodarowanie i prowadzenie w nich działalności.
Powierzchnia dostępnych lokali wynosi od niespełna 12 do ponad 135 m kw. Stawki czynszu za m2 wynoszą 5, 7, 9 albo 10 zł. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Wykaz lokali dostępnych w programie „Lokal na start”
Regulamin, formularz zgłoszeniowy i dokumenty związane z programem będą dostępne na stronie inkubator-dabrowa.pl/lokal-na-start
Uczestnicy programu, którzy będą starać się o lokal, przedstawią m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Będą musieli również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
Oferty będzie można składać do 11 grudnia, a laureatów poznamy do końca roku. Dodatkowe informacje, dotyczące m.in. terminów obejrzenia dostępnych lokali, pod numerem 785 656 419. Przed przygotowaniem i złożeniem oferty, uczestnicy skorzystają z pomocy i porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Konkursowe propozycje oceni jury, na czele którego stoi prezydent miasta. Zasiądą w nim też przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.
W poniedziałek, 14 listopada, o godz.17 na profilu Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości będzie można porozmawiać na temat programu „Lokal na start”. Na pytania zainteresowanych odpowiadać będą przedstawiciele DIP, Urzędu Miejskiego i Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.
Od 14 do 20 listopada potrwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W jego ramach w mieście zaplanowano szereg spotkań, szkoleń czy wykładów, nastawionych na promocję przedsiębiorczości. Zagoszczą m.in. w dąbrowskich szkołach średnich, skierowane będą także dla prowadzących własną działalność czy zaineresowanych tematyką gospodarczą
VI edycja - Wyniki konkursu
„Lokal na start” rozstrzygnięty. Miejsce dla siebie znalazły cztery firmy
Co łączy ręczne robienie dodatków i ozdób do włosów, usługi remontowo-budowlane, escape room i motoryzację? Przedstawiciele tych branż zwyciężyli w szóstej edycji miejskiego programu „Lokal na start”.
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy, które w Dąbrowie Górniczej rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Tym razem w ofercie były miejsca w centrum, Gołonogu i Strzemieszycach. Do szóstej edycji wpłynęło 10 wniosków, a ich autorzy zainteresowali się lokalami położonymi przy ul. Wyszyńskiego, 3-go Maja, Piłsudskiego i III Powstania Śląskiego.
– Poziom wniosków był bardzo wysoki. Jeżeli chodzi o pomysły na biznes, to widzę spore szanse na ich rozwój w naszym mieście. Była to bardzo ciekawa edycja – ocenia Joanna Klimasz, członkini jury, współwłaścicielka pracowni architektonicznej Baza Group, laureatka czwartej edycji konkursu.
Konkurs trzyma poziom
Podobnego zdanie jest Michał Kucharski z Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
– Przy poprzedniej edycji uważaliśmy, że poziom wniosków jest bardzo wysoki. W tym roku zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni przez kandydatów. W przypadku lokali, w których kilka osób starało się o tę samą siedzibę komisja miała ciężki orzech do zgryzienia. Myślę, że podjęliśmy uczciwą decyzję, która wyłoni ciekawe biznesy w Dąbrowie Górniczej – mówi.
Jury szóstej edycji „Lokalu na start” w trakcie obrad
Jurorzy mieli w czym wybierać. Ostatecznie zdecydowali, że w nowych siedzibach swoje firmy ulokują Karolina Grudniak, Krystian Ciuruś, Edyta Łazarz i Jarosław Szulerecki.
- Karolina Grudniak przy ul. 3-go Maja zajmie się ręcznym wyrobem jedwabnych dodatków i ozdób do włosów
- Krystian Ciuruś przy ul. III Powstania Śląskiego 4 otworzy siedzibę firmy zajmującej się budownictwem, remontami i pracami wykończeniowymi
- Edyta Łazarz w tym samym budynku – przy ul. III Powstania Śląskiego 4, przygotuje escape room, czyli miejsce, z którego trzeba się „wydostać”, a drogą do tego jest rozwiązanie rozmaitych zadań, zagadek czy łamigłówek.
- Jarosław Szulerecki przy ul. Piłsudskiego 34/633 zajmie się diagnostyką i programowaniem komputerów samochodowych oraz dorabianiem i programowaniem kluczyków.
Było w czym wybierać
Przekrój propozycji zgłoszonych do konkursu był szeroki, pozostali uczestnicy chcieli uruchomić produkcję biżuterii, salon kosmetyczny, gabinet masażu, akupunktury i prowadzący zajęcia jogi, biuro podróży, przeprowadzanie badań psychologicznych, a także gabinet masażu Kobido (twarzy) i całego ciała.
Uczestnicy programu przedstawili m.in. opis planowanego przedsięwzięcia i swoje doświadczenie zawodowe. Musieli również rozpoznać rynek, wskazać potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali też pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
„Lokal na start” realizujemy już ponad trzy lata. Duże zainteresowanie każdą edycją, ciekawe pomysły, które się pojawiają, a także to, że wiele firm, które wzięły udział w programie z powodzeniem działa na rynku dobrze pokazuje, że warto stawiać na przedsięwzięcia wspierające mikroprzedsiębiorczość – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Stawki czynszu za m2 w lokalach dostępnych w programie wynoszą 6, 9 albo 10 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Korzystanie z miejskich lokali, w których ponosi się niższe opłaty, pomaga w rozkręceniu biznesu. Pokazują to przykłady dotychczasowych uczestników programu – od 2019 r. kilkunastu funkcjonuje na rynku.
Wszyscy, którzy mają firmę w Dąbrowie Górniczej krócej niż 5 lat albo zastanawiają się nad otwarciem działalności, powinni zainteresować się także Pakietem Młodego Przedsiębiorcy. To program scalający wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców, a jego częścią jest właśnie „Lokal na start”. Pakiet obejmuje m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek. Więcej informacji na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com
Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com
Wyniki V edycji Programu Lokal na start
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Istotne jest, aby działalność była prowadzona na terenie Dąbrowy Górniczej.
Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, na Alejach, w Gołonogu i Strzemieszycach Wielkich. Propozycje zgłosiło siedem osób, z czego cztery będą mogły ulokować się w wybranym miejscu.
Piotr Maruszak przy ul. Głównej 61 zajmie się sprzedażą gier, zabawek i akcesoriów dla dzieci, w części własnoręcznie robionych. Piotr prowadzi już sklep internetowy, a lokal pozwoli na sprzedaż stacjonarną i możliwość osobistego odbioru zamówień. Stanie się też miejscem, w którym asortyment będzie wykonywany.
– Dotychczas zajmowałem się szyciem głównie maseczek ochronnych i poszewek z motywem bohaterów bajek dla dzieci, ale pragnę poszerzyć zakres rękodzieła o szmatki sensoryczne, kocyki, śpiworki, ochraniacze do łóżeczka – zapowiadał w konkursowym wniosku.
Sebastian Przyłucki przy ul. Piłsudskiego 34/642A poprowadzi firmę, wykonującą dekoracje balonowe oraz sprzedającą artykuły dekoracyjne, girlandy, serpentyny, kartki okolicznościowe czy gadżety.
– Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest tworzenie dekoracji balonowych, z balonów napełnionych helem albo powietrzem. Będziemy tworzyć bramy, łuki, bukiety, ścianki czy słupki. Będą to zestawy na każdą uroczystość, domową czy imprezę w lokalu – przekonywał Sebastian Przyłucki.
Anna Pławecka obejmie lokal przy ul. Wyszyńskiego 3. Profil jej działalności będzie koncentrował się na dobrym, włoskim winie.
– W regionie widać wyraźny deficyt ofert dla osób lubiących dobre wino, zarówno jeśli chodzi o sklepy, jak i lokale serwujące trunki. Chcąc je kupić czy napić się, trzeba wybrać się gdzieś dalej. Chciałabym otworzyć sklep i winebar dla smakoszy wina, zaoferować również produkty sprowadzane prosto z włoskich winnic. Taki biznes można rozwinąć o szkolenia na temat win, degustacje czy organizację wycieczek do regionów słynących z winnic – tak opisywała swoją biznesową koncepcję podczas finału konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”, w którym zajęła II miejsce.
Adrian Kasica przy Piłsudskiego 34/648 umieści siedzibę firmy świadczącej usługi w zakresie oprawy wydarzeń – wesel, jubileuszy, imprez firmowych. Zaoferuje fotobudki, generator dymu czy automatycznego barmana – urządzenie wykonujące drinki.
– Obsługa imprez to moja pasja i praca, w której bardzo dobrze się odnajduję. Lokal pozwoli mi na prezentację klientom działania urządzeń oraz filmów ze zorganizowanych już imprez – zapowiadał w dokumentach złożonych do konkursu.
Pozostali uczestnicy zaproponowali szkolenie psów i sprzedaż produktów dla zwierząt; otworzenie sklepu z odzieżą damską; pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, usługi remontowe i wykończeniowe, home staging, czyli aranżację, umeblowanie i przygotowanie wystroju mieszkania przed sprzedażą, a także szkolenia BHP dla pracowników branży budowlanej. Konkursowe propozycje oceniło jury, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.
V edycja - Jury konkursu
- Ewa Fudali – Bondel – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rozwoju gospodarczego (osoba wyznaczona przez Prezydenta Miasta) – Przewodniczący Jury
- Małgorzata Gradzik – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej
- Magdalena Mike – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
- Anna Urbańska – Annanas Studio Kreatywne
- Agata Gawor – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych
- Mateusz Maik – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
- Michał Kucharski – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
V edycja Programu Lokal na start
Do końca listopada można zgłaszać się do piątej odsłony programu „Lokal na start”. To propozycja dla biznesowych debiutantów i przedsiębiorców z niedługim stażem, którzy mogą starać się o lokal na warunkach przystępniejszych niż dyktowane przez rynek.
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. Istotne jest, aby działalność była prowadzona na terenie Dąbrowy Górniczej.
Uczestnicy przedstawią m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Będą musieli również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
Tym razem można starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, na Alejach, w Gołonogu i Strzemieszycach Wielkich – o powierzchni od 12 m kw. do 214 m kw. Ten największy może zostać podzielony i wynajęty w mniejszych częściach. Łącznie da się z niego wydzielić cztery odrębne pomieszczenia. Stawki czynszu za m2 wynoszą 5, 7 albo 10 zł. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Konkursowe propozycje oceni jury, na czele którego stoi prezydent miasta. Zasiądą w nim też przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego. Oferty, na adres biuro@inkubator-dabrowa.pl, można składać do 30 listopada, a laureatów poznamy w grudniu. Dodatkowe informacje, dotyczące m.in. terminów obejrzenia dostępnych lokali, pod numerem 533 322 578. Przed przygotowaniem i złożeniem oferty, uczestnicy skorzystają z pomocy i porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Prowadzący działalność gospodarczą w Dąbrowie Górniczej i ci, którzy zamierzają wejść do świata biznesu, mogą na bieżąco korzystać z jego bezpłatnego wsparcia. Na październik przygotował kolejną serię konsultacji.
„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe.
Wyniki czwartej edycji Programu Lokal na start
Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Lokal na start”, skierowanego do biznesowych debiutantów i firm z niedługim stażem. Wyłoniono czterech laureatów, którzy wynajmą od gminy lokale na warunkach korzystniejszych niż dyktowane przez rynek.
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta, realizowanym w ramach Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. W czwartej edycji wyłoniono czterech laureatów.
Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, Gołonogu i Strzemieszycach – o powierzchni od 18 m kw. do 212 m kw. Ten największy dawał możliwość podziału i wynajęcia w mniejszych częściach. Łącznie da się z niego wydzielić siedem odrębnych pomieszczeń. Proponowane stawki najmu w lokalach, które były do dyspozycji wahają się od 2,50 zł do 15 zł netto/m kw. Obowiązywać będą przez dwa lata, a w trzecim roku zostaną podniesione o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Do konkursu wpłynęło 12 wniosków, z których jury wyłoniło 4 zwycięzców.
Największą popularnością cieszył się lokal przy ul. Kasprzaka 6 – jako miejsce dla swojej działalności upatrywało go pięciu uczestników. Trzy osoby były zainteresowane lokalem przy ul. 3 Maja 22, a po dwie tymi znajdującymi się przy ul. Kościuszki 36 i Piłsudskiego 34/642B.
Laureaci i planowana działalność:
Angelika Paszcza (ul. Piłsudskiego 34/642B): Szkoła językowa, oferująca zajęcia z języka angielskiego, a w miarę rozwoju również z innych języków obcych.
Magdalena Maleta (ul. Kasprzaka 6): Salon kosmetyczny oferujący wykonywanie makijażu permanentnego i stylizacji brwi.
Katarzyna Białas (ul. Kościuszki 36): Salon optyczny.
Joanna Machera (3 Maja 22): Pracownia zajmująca się kompleksowym projektowaniem wnętrz i przygotowaniem projektów graficznych.
– Z każdą edycją przybywa osób zainteresowanych udziałem w programie „Lokal na start”, co nas bardzo cieszy. Dodatkowo obserwujemy coraz wyższy poziom profesjonalizmu w opisywanych projektach biznesowych. Być może jest on związany z dodatkowym wsparciem doradczym, które świadczył dla uczestników Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Na pewno jest to wyraźny sygnał dla osób chcących wziąć udział w kolejnych edycjach projektu – tłumaczy Mateusz Maik ze stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru, członek jury konkursu.
Wśród projektów, które wpłynęły do konkursu, znalazły się: gabinet fizjoterapii dzieci i fizjoterapii estetycznej, masaże lecznicze i relaksacyjne; manufaktura, w której powstawać miały m.in. pościele dla niemowląt i dzieci – wykonane z wysokiej jakości materiałów, ręcznie robione, z możliwością zastosowania indywidualnych wskazań klientów; sklep ze specjalistycznymi środkami do pielęgnacji samochodów, a także czyszczenia zabrudzeń – głównie karoserii i wnętrz aut, ale także pomieszczeń (dwa projekty z tą działalnością); sprzedaż pieczywa, kanapek, ciast, tortów, pierogów i krokietów – działalność prowadzona w formie franczyzowej, pod szyldem znanej marki; sprzedaż m.in. odzieży, sprzętu RTV AGD, obuwia, galanterii i zabawek – asortyment nowy i używany; sklep z odzieżą i dodatkami dla kobiet, z możliwością rozszerzenia oferty o ubrania dla dzieci.
– Konkurs „Lokal na start” jest bardzo potrzebny dla młodych przedsiębiorców i dla osób, które zamierzają otworzyć swój biznes. Ta edycja spotkała się ze sporym zainteresowaniem, wpłynęło wiele ciekawych i różnorodnych pomysłów. Liczę, że miasto nadal będzie w ten sposób wspierać nowych i już działających przedsiębiorców. Mam również nadzieję, że uda się zaktywizować inne dzielnice – nie tylko centrum czy Gołonóg – w których swoje siedziby ulokują powstające firmy – mówi Robert Witecki, radny miejski, członek jury.
– Wszystkie działania skierowane do przedsiębiorców oraz osób zamierzających otworzyć swój biznes mają na celu pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz wypracowanie systemu, w którym dąbrowskie biznesy będą się wspierać. Kolejne edycje programu, nowe projekty z uczestnikami świadczą o tym, że taka pomoc jest potrzebna. Dziękuję członkom jury za ocenę projektów. Te, które wygrały były świetnie przygotowane, a wspomnę tylko, że głosowanie było emocjonujące, a punktacja wyrównana – podsumowuje Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego, przewodnicząca jury.
„Lokal na start” jest częścią Pakietu Młodego Przedsiębiorcy, czyli programu scalającego wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Przystąpienie do niego jest bezpłatne, a daje wiele korzyści. Pakiet powstał, aby ułatwiać uruchomienie biznesu i prowadzenie go w pierwszych latach. Pełne informacje o Pakiecie Młodego Przedsiębiorcy na stronie pmp.dabrowa-gornicza.com
„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe. Laureatką pierwszej edycji programu jest Joanna Kozieł, która objęła lokal przy ul. Piłsudskiego 36/608. Prowadzona rehabilitacja małych zwierząt, głównie psów i kotów, które doznały urazów czy przeszły operacje. Od premierowej edycji, przy ul. Strzemieszycka 375, Monika Polaczek organizuje szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje dla pracowników sfery budżetowej;
Od czasu rozstrzygnięcia drugiej odsłony projektu, w mieście funkcjonują cztery firmy korzystające z przyznanych im lokali. Dominika Kozłowska przy ul. Kasprzaka 10 ulokowała swoje Studio Urody Melisa. Jego oferta, która jest skierowana głównie do kobiet, to usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Agata Borkiewicz-Cielica uruchomiła Pracownię Agaty. To przestrzeń artystyczna, która powstała przy ul. 3 maja 22. Agata zajmuje się projektowaniem i produkcją opakowań i pudełek. Wszystkie produkty powstają dla jej klientów na wymiar, zgodnie z ich potrzebami. Tworzy naklejki, projektuje loga, ulotki i etykiety, kartki okolicznościowe, zaproszenia, albumy i wszelkiego rodzaju prezenty okolicznościowe. Małgorzata Stachura przy ul. Strzemieszyckiej 375 prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz rodzinnym i opiekuńczym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki odszkodowań, spadków, windykacji należności, władzy rodzicielskiej i kontaktów rodziców z dzieckiem. Paulina i Katarzyna Granda przy ul. Piłsudskiego 36D/605 stworzyły Bohomaz – przestronną kawiarnię z salą zabaw, wyposażoną w zabawki i pomoce edukacyjne, które pomagają pobudzać dziecięcą fantazję i kreatywność.
W trzeciej edycji „Lokalu na start” wyłonione zostały cztery laureatki. Katarzyna Ruszczyk przy ul. Wyszyńskiego 1 udziela porad psychoterapeutycznych i psychologicznych. Alicja Taborek-Skubij przy ul. 3 Maja 22 prowadzi kancelarię prawną, gdzie zajmuje się m.in. opracowywaniem projektów, analiz i opinii dokumentów, a także wsparciem w negocjacjach. Sara Krukowska przy ul. Głównej 61 zajmuje się produkcją zabawek sensorycznych i elementami służącymi do dekoracji wnętrz. Z kolei Anna Maciążek przy ul. Piłsudskiego 36/615A ma internetowy second hand z wysokiej jakości ubraniami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi.
Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenia biznesowych przedsięwzięć, można znaleźć na stronie dabrowa-gornicza.com
PK
Wyniki trzeciej edycji Programu
Czterech dąbrowskich początkujących przedsiębiorców zostało laureatami trzeciej edycji konkursu „Lokal na start”.
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, ubiegali się mikro i mali przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 3 lata. Istotne, żeby działalność była zarejestrowana na terenie Dąbrowy Górniczej.
Do konkursu zgłoszono piętnaście projektów, z czego pięć spotkało się z największym uznaniem jury. Autorka jednego z nich wycofała się jednak z przedsięwzięcia, tak więc ostatecznie czterech pozostałych będzie mogło rozpocząć działalność w lokalach należących do miasta.
– Tym razem było większe zainteresowanie przedsiębiorców naszym konkursem i większa różnorodność zgłoszonych projektów. Widać również, że osoby rozpoczynające działalność coraz śmielej stawiają na kreatywność i wykraczają poza standardowe branże – ocenia Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Laureaci III edycji konkursu „Lokal na start”
Katarzyna Ruszczyk – (ul. Wyszyńskiego 1) – porady psychoterapeutyczne i psychologiczne
Alicja Taborek – Skubij – (ul. 3 Maja 22) – kancelaria prawna
Sara Krukowska – Rasała – (ul. Główna 61) – produkcja zabawek sensorycznych i dekoracji wnętrz
Anna Maciążek – (ul. Piłsudskiego 36/615A) – second hand z wysokiej jakości ubraniami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi
Uczestnicy przedstawili m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Zaprezentowali również pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
Do konkursowej puli trafiło 8 lokali – znajdujących się w śródmieściu, Gołonogu i Strzemieszycach – o powierzchni od 8,5 m kw. do 301 m kw. Ten największy daj możliwość podziału i udostępnienia w mniejszych częściach. Stawki najmu zaczynają się od 2,50 zł netto/m kw. Obowiązywać będą przez dwa lata, a w trzecim roku zostaną podniesione o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Konkursowe propozycje oceniło jury, na czele którego stał prezydent miasta. Zasiedli w nim też przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.
Przed przygotowaniem i złożeniem oferty, uczestnicy korzystali z pomocy i porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który mieście się przy ul. 3-go Maja 22 w Dąbrowie Górniczej. DIP zapewniania kompleksowe i bezpłatne wsparcie, zarówno dla osób planujących rozpoczęcie przygody z biznesem, jak i właścicieli firm funkcjonujących od niedawna. Informacje o jego bieżącej działalności na stronie www.inkubator-dabrowa.pl
III edycjia Programu Lokal na start
Do 7 września można zgłaszać się do trzeciej odsłony programu „Lokal na start”. To propozycja dla biznesowych debiutantów i przedsiębiorców z krótkim stażem, którzy mogą starać się o lokal na warunkach przystępniejszych niż dyktowane przez rynek.
„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 3 lata. Istotne jest, aby działalność była zarejestrowana na terenie Dąbrowy Górniczej.
Uczestnicy przedstawią m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Będą musieli również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.
Tym razem można starać się o jeden z 8 lokali – znajdujących się w śródmieściu, Gołonogu i Strzemieszycach – o powierzchni od 8,5 m kw. do 301 m kw. Ten największy może zostać podzielony i wynajęty w mniejszych częściach. Stawki najmu zaczynają się od 2,50 zł netto/m kw. Obowiązywać będą przez dwa lata, a w trzecim roku zostaną podniesione o 40%. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.
Wykaz dostępnych lokali
- 3 Maja 22 – lokal o powierzchni 44,39 m kw.
- Aleja Józefa Piłsudskiego 34/644 – lokal o powierzchni 19,80 m kw.
- Aleja Józefa Piłsudskiego 36/615A – lokal o powierzchni 45,84 m kw.
- Aleja Tadeusza Kościuszki 36 – lokal o powierzchni 41,71 m kw.
- ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 – lokale o powierzchniach: 8,50 m kw na I p., 28,72 m kw na II p., 101,26 m kw na III p.
- ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3 – lokal o powierzchni 146,43 m kw, w tym 78,82 m kw powierzchnia kondygnacji podziemnej.
- Strzemieszycka 375 – lokal o powierzchni 38,00 m kw.
- Główna 61 – lokal o powierzchni 301,78 m kw – z możliwością podziału i wynajmu mniejszych lub większych części lokalu o powierzchni:
– sala nr 3 – 53,55 m kw, sala nr 4 – 53,55 m kw, sala nr 5 – 53,55 m kw, sala nr 6 – 53,40 m kw;
– sala nr 7 – 21,45 m kw, sala nr 8 – 21,18 m kw, sala nr 9 – 23,65 m kw, sala nr 10 – 21,45 m kw.
Stawki czynszu (netto za m kw)
- lokal przy ul. 3 Maja 22 – 5,00 zł
- lokal przy Alei Józefa Piłsudskiego 34/644 – 9,00 zł
- lokal przy Alei Józefa Piłsudskiego 36/615A – 9,00 zł
- lokal przy ul. Tadeusza Kościuszki 36 – 15,00 zł
- lokale przy ul. Wyszyńskiego 1 – 10,00 zł
- lokal przy ul. Wyszyńskiego 3 – 10,00 zł i 2,50 zł za powierzchnię kondygnacji podziemnej,
- lokal przy ul. Strzemieszyckiej 375 – 5,00 zł
- lokal przy Głównej 61 – lokal 3,4,5,6 – 5,00 zł
- lokal przy Głównej 61 – lokal 7,8,9,10 – 2,50 zł
Złożone propozycje oceni jury, na czele którego stoi prezydent miasta. Zasiądą w nim też przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego. Oferty można składać do 7 września, a laureatów poznamy do 15 września.
Regulamin programu Lokal na start
Formularz zgłoszeniowy wraz z oświadczeniami powinien zostać wypełniony komputerowo, podpisany odręcznie i w formie skanu przesłany na adres: biuro@inkubator-dabrowa.pl
Przed przygotowaniem i złożeniem oferty, uczestnicy skorzystają z pomocy i porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który mieście się przy ul. 3-go Maja 22 w Dąbrowie Górniczej. DIP zapewniania kompleksowe i bezpłatne wsparcie, zarówno dla osób planujących rozpoczęcie przygody z biznesem, jak i właścicieli firm funkcjonujących od niedawna. Informacje o jego bieżącej działalności na stronie www.inkubator-dabrowa.pl
Wyniki drugiej edycji Programu
30 sierpnia 2019 w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Marcina Bazylaka odbyło się posiedzenie Jury, oceniające formularze zgłoszeniowe złożone do drugiej edycji Programu „Lokal na start”, w ramach którego początkujący przedsiębiorcy oraz firmy działające nie dużej niż 3 lata otrzymają wsparcie w postaci wynajmu lokali będących w zasobach Gminy na korzystnych warunkach.
Obecni byli następujący członkowie Jury:
- Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej – Przewodniczący Jury
- Mateusz Maik – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
- Michał Kucharski – Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru
- Anna Urbańska – Annanas Studio Kreatywne
- Jacek Uroda – JACO.PRO
W drugiej edycji Programu wpłynęło jedenaście zgłoszeń. Z nich jury wyłoniło sześciu laureatów:
- Dominika Kozłowska – Kasprzaka 10 – 23,2 pkt
- Agata Borkiewicz Cielica – 3 Maja 22 – 23,6 pkt
- Małgorzata Stachura – Strzemieszycka 375 – 24 pkt.
- Katarzyna Granda – Aleja Józefa Piłsudskiego 36D/605 – 24,6 pkt
- Anna Gierman – Aleja Józefa Piłsudskiego 34/645 – 27,2 pkt
- Katarzyna Karpała – Aleja Józefa Piłsudskiego 34/633 – 28,8 pkt
Uczestnicy wyłonieni w Programie, zdaniem członków Jury, przesłali najlepiej uzasadnione pomysły biznesowe. Nie brakowało wśród nich także projektów z branży kreatywnej (4 projekty). Pomysły, które wygrały miały bardzo dobrze zdiagnozowane grupy docelowe, powiązane z ciekawymi planami na działalność społeczną. Wysoko zostało także ocenione doświadczenie zawodowe oraz dotychczasowy wkład w realizację projektu. Były to również najlepiej opracowane wnioski pod względem merytorycznym, uwzględniające sposób adaptacji wybranych lokali do planowanej działalności.
– W porównaniu z pierwszą edycją, widać wyraźny wzrost poziomu zgłoszonych projektów. Autorzy przed ich przygotowaniem często konsultowali się z ekspertami z DIP i korzystali z bezpłatnych porad. Wszystkie propozycje były bardzo interesujące i komisja stanęła przed niełatwym zadaniem, żeby wybrać te najlepsze. Wszystkim zwycięzcą serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za realizację ich planów, dzięki którym Dąbrowa zyska nowe miejsca warte uwagi – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Kolejna odsłona konkursu planowane jest na początku przyszłego roku.
Gratulujemy zwycięzcom!
Wyniki pierwszej edycji Programu
26 kwietnia 2019 w Dąbrowskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Marcina Bazylaka odbyło się posiedzenie Jury, oceniające formularze zgłoszeniowe złożone do Programu „Lokal na start”, w ramach którego początkujący przedsiębiorcy oraz firmy działające nie dużej niż 3 lata otrzymają wsparcie w postaci wynajmu lokali będących w zasobach Gminy na korzystnych warunkach.
4 wnioski nie otrzymały wymaganej liczby punktów tj. 20, zgodnie z Regulaminem przyznawania i udostępniania „Lokali na start” w ramach Programu „Lokal na start”, stanowiącego Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 260.2019 Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza z dnia 29.03.2019.
Wyłonieni laureaci:
- Joanna Kozieł – Aleja Józefa Piłsudskiego 36/608 – 28,2 pkt
- Monika Polaczek – ul. Strzemieszycka 375 – 26,6 pkt
- Wioletta Dobrek – Aleja Józefa Piłsudskiego 36d/605 – 22,6 pkt
Uczestnicy wyłonieni w Programie, zdaniem członków Jury, przesłali najlepiej uzasadnione pomysły biznesowe. Nie brakowało wśród nich także projektów z branży kreatywnej (2 projekty). Pomysły, które wygrały miały bardzo dobrze zdiagnozowane grupy docelowe, powiązane z ciekawymi planami na działalność społeczną. Wysoko zostało także ocenione doświadczenie zawodowe oraz dotychczasowy wkład w realizację projektu. Były to również najlepiej opracowane wnioski pod względem merytorycznym, uwzględniające sposób adaptacji wybranych lokali do planowanej działalności.
I edycja Programu Lokal na start
W piątek 29 marca prezydent Marcin Bazylak podpisał zarządzenie w sprawie ogłoszenia programu „Lokal na start” w Dąbrowie Górniczej, w ramach którego początkujący przedsiębiorcy oraz firmy działające nie dużej niż 3 lata otrzymają wsparcie w postaci wynajmu lokali będących w zasobach Gminy na korzystnych warunkach.
Takie rozwiązanie umożliwi firmie w pierwszych trzech latach działalności skoncentrowanie się na potrzebach związanych z jej rozwojem. Może zachęcić również osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą do otwierania nowych firm właśnie na terenie Dąbrowy Górniczej.
– Dużą przeszkodą w prowadzeniu działalności bywają wysokie stawki czynszowe za lokale użytkowe. My zaproponujemy niższe, będące w zasięgu możliwości finansowych początkujących przedsiębiorców. Liczę na to, że „Lokal na start” będzie cieszył się dużym zainteresowaniem i będziemy mogli kontynuować go, proponując kolejne lokalizacje w atrakcyjnych cenach – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Dostępne lokale oraz wszystkie informacje dot. Programu dostępne są na stronie Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości www.inkubator-dabrowa.pl, który jest odpowiedzialny za realizację konkursu. Tam również będzie można znaleźć dokumenty niezbędne do udziału w nim.
Warunkiem przystąpienia do Programu jest terminowe przesłanie uzupełnionego formularza zgłoszeniowego wraz z oświadczeniami dostępnego na stronie www.inkubator-dabrowa.pl w zakładce „Lokal na start” w terminie do 24 kwietnia br. na adres mailowy: biuro@inkubator-dabrowa.pl.
Lokale dla zainteresowanych udziałem w Programie dostępne będą do oglądania od 8 do 19 kwietnia w godzinach 10.00-11.30. Chęć ich oglądania należy zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00 na adres mailowy: biuro@inkubator-dabrowa.pl, lub telefonicznie: 533 322 578 najpóźniej do godziny 9:00 w dniu wizyty.
- Aleja Józefa Piłsudskiego 34/645 – Wtorek: 09.04 i 16.04
- Aleja Józefa Piłsudskiego 34/648 –Wtorek: 09.04 i 16.04
- Aleja Józefa Piłsudskiego 36/608 – Środa 10.04 i 17.04
- Aleja Józefa Piłsudskiego 36D/605 – Środa 10.04 i 17.04
- Kasprzaka 10 –Czwartek 11.04 i 18.04
- Strzemieszycka 375 – Piątek 12.04 i 19.04
zakończone
Edycje
preferencyjnych
Lokali
Wyłonionych
Laureatów
Członków