Dąbrowa Górnicza
Potencjał gospodarczy miasta
O gospodarce Dąbrowy Górniczej w dużej mierze decyduje działalność 17 największych przedsiębiorstw, w których zatrudnienie przekracza 250 pracowników. Drugą grupę stanowią 123 firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników. 163 firm to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym (m.in. japoński, indyjski, francuski, włoski, szwajcarski, niemiecki, belgijski, austriacki, hiszpański, chiński).
Po latach dominacji górnictwa, hutnictwa, branży koksowniczej czyli przemysłu ciężkiego, tradycyjnego, znaczenia zaczyna nabierać sektor usługowo-przetwórczy. Dominantami rynku pozostają: potentat stalowy ArcelorMittal Poland S.A., Koksownia „Przyjaźń” Grupy JSW KOKS S.A., Huta Bankowa Sp. z o.o. oraz STALPROFIL S.A. To znane marki, które stanowią siłę napędową dąbrowskiej gospodarki.
Pomimo działania w sektorze tradycyjnej gospodarki, dąbrowskie przedsiębiorstwa inwestują w nowości technologiczne, posiadają własne laboratoria, gdzie prowadzą analizy i badania, zmieniają produkcję na nowoczesną i ekologiczną.
Miasto, dysponując atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi i szerokim zasobem kadr, daje duże możliwości rozwijania przedsięwzięć biznesowych. Priorytetowo traktuje te, które sprzyjają aktywizacji gospodarczej, są oparte na nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologiach oraz nowatorskie inicjatywy w sferze rekreacji i turystyki.
W ciągu ostatnich 15 lat silnie zaznacza się obecność przedsiębiorstw branży budowlanej, producentów szkła, branży motoryzacyjnej, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz branży elektronicznej i spożywczej. Dzięki korzystnemu usytuowaniu miasta oraz obecności Terminalu Przeładunkowego w Sławkowie, który umożliwia dogodny transport koleją towarów na Ukrainę i do Rosji oraz Azji, w tym do Chin, Dąbrowa Górnicza zaznacza swoją obecność na mapie ważnych centrów logistycznych.
Ponad 187 ha na terenie miasta objętych jest Katowicką Specjalna Strefą Ekonomiczną – Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na uruchomienie inwestycji na terenach umiejscowionych w strefie mogą liczyć na specjalne ulgi. Również miasto wychodzi naprzeciw nowym inwestycjom. Dla przedsiębiorców tworzących na terenie Dąbrowy Górniczej inwestycje i nowe miejsca pracy przygotowano uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości, powstałe budynki lub ich części.